Tudi dupuytrenova kontraktura je ta, ki omejuje gibanje prstov na roki

Tudi dupuytrenova kontraktura je ta, ki omejuje gibanje prstov na roki

Z mamo sva se pogovarjali, kaj je dupuytrenova kontraktura, saj je pomislila, da bi jo lahko morda imela ona, saj je imela zelo podobne simptome.

Pravzaprav je dupuytrenova kontraktura stanje, ko se v dlani začne tkivo zgoščevati in skrčiti, to pa povzroči omejeno gibljivost prstov na roki, kar pa je zelo moteče, saj je težje opravljati vsakdanja opravila. Pravijo da je lahko takšna vrsta bolezni dedna in ima tukaj genetika predvsem veliko vlogo, se pa to pojavlja pri starejših. Sicer je pri moških nad petdeset let ta bolezen pogostejša. Pravijo pa, da je za nastanek bolezni, velikokrat vzrok tudi alkohol in pa tudi kajenje. So pa lahko krive tudi druge bolezni. Med njimi pa je to sladkorna bolezen, epilepsija in bolezen jeter. Tako so tudi zdravstveni pristopi lahko zelo različni. Predvsem je odvisno koliko se je bolezen razvila. Vsekakor, ko jo opazimo, jo je potrebno najprej nekaj časa opazovati in ugotoviti, koliko hitro bolezen napreduje. Lahko se bolezen tudi razvija zelo počasi in nima vplivov na vsakdanje življenje. Se pa prav tako da rešiti tudi z fizioterapijo, vsaj da se ohrani gibljivost prstov. Če ne pa še vedno pridejo v poštev injekcije, ki pomagajo razgraditi zgoščeno tkivo ali pa kirurški poseg in pa dodatna zdravila. Sicer ko smo se z mamo pogovarjale in ugotavljale, kaj bi to lahko povzročilo, smo pomislila, da pa dupuytrenova kontraktura morda ni. Saj res ni ustrezala nobenemu opisu in pa tudi nihče v družini še ni imel česa takega. Sploh pa ni nikoli kadila, pa tudi alkohola se dosti izogiba. Z sladkorno ali kašno drugo boleznijo jeter pa tudi naj ne bi imela.

Tako smo pregledale še ostale bolezni, ki imajo podobne vzroke z gibljivostjo prstov. Tako smo naletele še na karpalni kanal, vnetje tetivnih ovojnic, artitris in še nekaj drugih. Na koncu, smo že obupale in tako se je raje kar naročila pri zdravniku.